Kako se organizovati i uskladiti obaveze u svakodnevnom životu
Praktični saveti za efikasno organizovanje vremena, balansiranje posla, kućnih obaveza i ličnog života. Kako stići sve bez stresa i preopterećenja.
Kako se organizovati i uskladiti obaveze u svakodnevnom životu
Da li vam se dešava da ne stignete sve što ste planirali? Spremanje ručka, briga o deci, odlazak na posao, pa još i vreme za sebe - sve to može izgledati kao nemoguća misija. Ključ leži u pravilnoj organizaciji i zdravom balansu. Evo kako to postići.
Planiranje je polovina uspeha
Mnogi smatraju da je najbolji način da se organizujete - zapisivanje plana. Kada jasno vidite šta vas čeka, lakše ćete rasporediti vreme i prioritete. Neki preferiraju detaljne planove, dok drugi vole spontaniji pristup. Šta god vam više odgovara, važno je imati bar osnovnu strukturu dana.
"Ja priznajem da sam freak kada je u pitanju organizovanje. Uvek imam razrađen plan unapred, moguće posledice u slučaju njegovog izvršenja, i plan B. Tako lakše funkcionišem," kaže jedna od osoba koja je savršeno savladala organizaciju vremena.
Kako balansirati obaveze sa decom
Oni koji tvrde da su mala deca mala briga - imaju pravo. Dok su deca mala, više spavaju i ne zahtevaju toliko pažnje. Priroda je to uredila tako da su mame mlade i pune energije. Organizacija je mnogo lakša narocito ako partner pomaže.
"Dok se tata igra sa bebom ili odvede dete u park, mama će imati dovoljno vremena za sebe i kućne poslove. Ili obrnuto. Čak i kućni poslovi mogu da sačekaju ako svi zajedno odemo u šetnju," savetuje jedna iskusna majka.
Podela obaveza u kući
Važno je ravnomerno podeliti poslove među članovima porodice. Deca, čim malo porastu, treba da imaju svoje obaveze. Time se ne samo olakšava teret roditeljima već se deca uče odgovornosti.
"Svako veće ja i suprug sednemo i napravimo plan za sutra. Imamo i nedeljni plan. Dobra organizacija je pola posla, ali mora postojati i podrška u kući," deli svoje iskustvo jedna organizovana žena.
Kako pronaći vreme za sebe
Iako imate puno obaveza, važno je naći vreme i za sebe. Neki saveti:
- Uvek ujutru napravite listu prioriteta
- Ne pokušavajte sve odjednom - radite korak po korak
- Kada osetite preopterećenost - stanite
- Delegirajte poslove kada je to moguće
Kada organizacija postaje preterana
Iako je planiranje korisno, važno je ostaviti prostor i za spontanost. "Strasno me nervira pritisak i ne volim preterano fiksno odredjeno kad se šta radi u kući. Kad stignem da očistim - očistim, nebitno je li u 8 ili 10," kaže jedna žena koja preferira fleksibilniji pristup.
Teške životne odluke
Ponekad se suočavamo sa teškim izborima, kao što je prilika za posao koji donosi veliku zaradu, ali zahteva odvajanje od dece i rizik po zdravlje. "To moraš sama da odlučiš. Teška je odluka, ali to je samo na tebi. Da li si sigurna za taj posao? Da nije možda neka prevara?" savetuju iskusni.
Najvažnije je dobro razmisliti i uzeti u obzir sve činjenice. "Dete je na prvo mesto," ističu mnogi roditelji.
Kada vam treba podrška
U periodima kada ste preopterećeni, važno je tražiti pomoć. "Dok dečko nije počeo da radi samnom i da mi pomaže, mislim da bih skrenula. Zaposlite dečka/muža, ako ne na poslu onda u kući, i sve će biti uskladjeno," savetuje jedna žena koja je prošla kroz teške periode.
Zaključak: Zlatna sredina je ključ
Organizacija je važna, ali važno je pronaći balans između planiranja i spontanosti. "Ja sam u svemu skromna, volim zlatnu sredinu - sve staloženo uz dogovor i podršku," zaključuje jedna od osoba koje su savetovale.
Kada vam se čini da ne stižete, setite se - niste sami. Svi se borimo sa istim izazovima. Ključ je u pronalaženju sistema koji vama odgovara i ne bojanju da tražite pomoć kada vam je potrebna.